مراقب سندرم کارپال باشید

سندروم کارپال جدیدا داره به یکی از شایع ترین بیماری تایپیست ها ، برنامه نویسا و کسانی که کارهای سنگین با دست میکنند تبدیل می شود، زمانی که عصب میانی مچ دست، تحت فشار مداوم و طولانی‌مدت قرار بگیره ، سندرم تونل کارپال بوجود می آید که علائمی همانند سر شدن دست، درد گرفتن مچ هنگام کار با موس، خواب رفتگی مکرر دست ها ، گزگز کف دست ، کاهش قدرت گیرایی و انعطاف انگشتان ، … را به دنبال دارد،  بروز طولانی مدت و مداوم این نشانه ها می تواند نشانه ایجاد بیماری تونل کارپال باشد . در بین دوستان و آشنایانی که دارم جدیدا افراد بسیار به این درد دچار شدند و گفتم راهکار هایی که خودم پرس و جو کردم و انجام دادم رو اینجا بنویسم تا شما هم اگر چنین دردی رو احساس میکنید و یا می خواهید پیشگیری کنید، از آن ها خبر داشته باشید.، لطفا ادامه نوشته را بخونید.

این متن ربطی به دنیای برنامه نویسی و طراحی و دلنوشته نداره اما اینقد این مشکل داره رواج پیدا میکنه گفتم شاید بیان این موضوع توی بلاگم، بتونه کمکی به سلامتی همکارام باشه.

Stock-Photo-Woman-with-Wrist-Pain

طبق تحقیقاتی که انجام دادم و از دکتران متخصص این موضوع سوال پرسیدم سه روش برای درمان این درد وجود دارد که اونا رو مینویسم :

نرمش های ساده :

یک سری نرمش مخصوص کاهش این درد وجود داره که حرکاتش رو توی عکس زیر نشون داده، این نرمش ها واقعا موثره و میتونه درد رو کاهش بده سعی کنید فقط قبل از شروع کار و در زمان استراحت، این ورزش ها را انجام بدید:

exercise for sandrm carpal

درست استفاده کردن از موس و کیبورد :

keyboard-use

 

mouse-use

pc-use

جراحی :

جراحی اخرین راه حلی میتونه برای درمان این مشکل باشه که اگه احساس درد بیش از اندازه شد، چاره ای جز مراجعه به پزشک و جراحی آن نیست.

موس های ارائه شده برای کاهش درد و درمان این مشکل :

اما از سوی شرکت های مختلف تولید کننده کیبورد و موس ، موس ها و کیبورد هایی ارائه شده که آرگونومیک هستند و در کاهش درد و همچنین پیشگیری در سندروم کارپال نقش موثری میتونن داشته باشن .

Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse

microsoft-ergonomic-mouse2-272x300

این ماوس همراه با یک کیبورد معرفی شده که طراحی آن‌ها حاصل یک فعالیت ۲ ساله می‌باشد که طی آن مایکروسافت سعی نموده تا طرح‌های قبلی خود را تا حد امکان ساده نماید و تنها بخش‌های ضروری آن را نگه دارد.این ماوس از کلید ویژه Windows نیز بهره می‌برد و دارای ساختاری کاملا ارگونومیک می‌‌باشد که باعث می‌شود فشار کمتری به مچ شما وارد شود.

 BAT Mouse

Wireless-Computer-Mouse-3

طراح روسی، وادیم کیباردین برای جلوگیری از ابتلای افراد به سندرم تونل کارپال ( شایعترین نوروپاتی به دام افتادن عصب می‌باشد که در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه مچ دست ایجاد می‌شود. ) این موس بی سیم کامپیوتر را که  “BAT” نام دارد، طراحی و تولید کرده است. این موس از یک قسمت شناور و یک پایه ی مغناطیسی تشکیل شده است.

طبق گفته متخصصان، افرادی که با لپ تاپ کار میکنند و عادت به استفاده از موس ندارند و از تاچ پد لپ تاپ استفاده میکنند، مستعد این آسیب هستند و باید تلاش کنند به استفاده از موس عادت کنند، دیده شده کسانی که mac pro دارند عقیده دارند  که تاچ پد مک به اندازه کافی بزرگ هست و آسیبی به دست نمی رساند ، اما این عقیده کاملا اشتباه است و بهتر است که از موس استفاده کنند!.

 

 رد ادعا : من تخصصی در این موضوع ندارم و فقط بیان کننده این موضوع بودم تا اگر در باب این آسیب آگاهی ندارید آشنا بشید و خودتون پیگیر این موضوع باشید، اکثر محتوای این بخش باز نویسی شده از وب سایت هایی همچون تبیان می باشند. فقط امیدوارم این موضوع را جدی بگیرید.

 

مرسی از وقتتون.

دیگر نوشته های مرتبط با این دسته بندی