استفاده موثر از انرژی بدن (مخصوص برنامه نویس ها) – قسمت اول

مدت زمان زیادیه که من هم مشکل زمانی و زمانبندی کارها رو پیدا کردم و واقعا تو زندگی شخصیم و زندگی شغلیم اختلال ایجاد کرده، انرژی و روحیه عالی کاریم، کمی کاهش پیدا کرده و طبق برنامه ریزی های شغلی  که میکنم، تقریبا کارهام بر طبق برنامه، پیش نمیره و مهمترین دلیل اون به نظر خودم حواس پرتی هایی ست که بین کار برام پیش می یاد!، داشتم این مشکل رو به مهریار سنندجی میگفتم اونم بهم گفت که خودت باید ببینی که دقیقا توی کدوم کارهات نشتی زمانی داری و به کارهات نمیرسی و بعدشم یه مقاله از SmashingMagazine بهم نشون داد که واقعا مقاله فوق العاده کاربردی هست و  خواهد بود! من خودم تقریبا این مقاله رو سه بار خوندم و نکات مهمش رو برای خودم هایلایت کردم و در میز کاریم نوشتم و به خاطرسپردم،  و سعی میکنم که مراحل این مقاله رو گام به گام در زندگی شخصیم پیاده کنم و تصمیم گرفتم که این مقاله رو به صورت کاربردی ترجمه کنم تا همه از این مقاله خوب، استفاده کنند ( البته میدونم که رعایت همه مواردش واقعا سخت و دشواره)، چون میدونم افراد زیادی هستند که نشتی زمانی خیلی زیادی دارند( مثل خود من) شاید توییتر و… در اون دخیل باشند، لطفا با ترجمه من و مقاله SmashingMagazine  نویسنده اون Ann Holm هست، همراه باشید.

حواس پرتی در کار

در ابتدا باید بگم که استفاده موثر از انرژی ، همان توانایی کاری ست که در بهترین حالت خود انجام می دهید، سریع، دقیق و درست! کاری که می توانید بدون عیب و نقص و با انرژی انجام دهید، در این مقاله نکاتی ذکر شده که با رعایت اون شاید خیلی از موارد زمانی شما نیز مثل خود من  برطرف بشه .

چند وظیفه ای ( Multitasking ) : سریعترین مسیر به سوی کاهش انرژی موثر

شما هم مثل دیگر توسعه دهنده ها به احتمال خیلی زیاد چند مظوره کار میکنید، و باید همزمان چندین کار رو مدیریت کنید، بله شما همه کاره هستید ولی به مرور زمان نیروی انرژی  شما کم میشه و دیگه نمیتونید مثل روزای اول با انرژی موثر کار کنید، البته میدونم که کار نکردن  چند منظوره برای توسعه دهنده ها تقریبا غیر ممکنه ولی بهتره به صورتی باشه که به سلامتیتون آسیب نرسونه و به حدی باشه که بتونید با انرژی کار کنید و بهترین کار خودتون رو تو کاراتون داشته باشید! به صورت معمول مغز نمیتونه چندین کار توی یک لحظه رو به خوبی پردازش کنه ، حالا شما فکر کنید وسط یک پروژه ای هستید ولی گوشی همراهتون ، شبکه های اجتماعی، ایمیل و بقیه موارد، به کارتون  پارازیت وارد کنن، ذهن شما در یک لحظه مشغول پردازش چندین فرآیند میشه و بدون تردید کاری که الان تو دستتون هست و داشتید بهش فکر می کردید رو دیگه نمیتونید با اون تمرکز قبل انجام بدید و سرانجام کار یا خوب انجام نمیشه یا تو زمان تعیین شده به مرحله تحویل نمیرسه به همین راحتی !

John Medina نویسنده کتاب Brain Rules توی کتابش یه داستانی رو از پسرش تعریف میکنه که گفتنش خالی از لطف نیست :

پسر John Medina در حال تحقیق بر روی یک موضوعی بوده در حالی که همزمان ۱۱ اپلیکشین دیگه توی سیستم عاملش اجرا بودند و دائما بین این اپلیکشین ها و کار خودش سوئیچ میکرد، هر باری که این سوئیچ رو انجام می داد، ذهنش ناخودآگاه درگیر می شد و تمرکزش رو از موضوع تحقیق از دست می داد. تحقیقات نشون داده ، کسی که در حین کار خود، تمرکزش به روی کار دیگه بره ، ۵۰ درصد خطا توی کارش بیشتر میشه و این واقعیته، چون خودم شخصا تجربش کردم!

اما چند راه موثر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در زمان سوئیچ کردن بین کارها که میتونه کاربردی باشه :

  • تعیین یک  بازه زمانی و کار بر روی تنها یک پروژه، بدون هرگونه مزاحمتی

تجربه نشون داده که ۲۵ دقیقه زمان مناسبیه برای رسیدن به یک نتیجه خوب در قسمت به قسمت یک پروژه، اگر نمیتونید حتی این بیست و پنج دقیقه رو هم بدون مزاحمت فکری و ذهنی ادامه بدید، میتونید از یه تایمر استفاده کنید و یا حتی میتونید یه کش پول به دستتون ببندید و تو این ۲۵ دقیقه هر وقت فکرتون جای دیگه ای مشغول شد، اون کش رو بکشید تا دوباره حواستون به کارتون جمع شه( راهکاری که خودم هم اکنون دارم انجام میدم 🙂 ).

  • سر زدن به شبکه های اجتماعی مثل توییتر و چک کردن ایمیل در یه زمان خاص

سر زدن به توییتر و فیس بوک و چک کردن ایمیل در حین کار  نه تنها یک عامل تخریب تمرکزه، بلکه ممکنه  مدت زمان خیلی زیادی، شاید ساعت ها، شما رو درگیر خودشون کنن، و دهن و فکرتون اصلا وارد یه وادی دیگری به غیر پروژه بشه ! سعی کنید سر زدن به شبکه های اجتماعی رو به یک تایم خاص زمان بندی کنید حتی اگر به صورت ناخودآگاه نگاهتان به یکی از توییت های جذاب یکی از دوستانتان خورد، فعلا کاری نداشته باشید و جایی یاداشت کنید که در ساعت تعیین شده به او پاسخ دهید و واکنش نشان دهید ( میدونم خیلی سخته ولی زمان خیلی مهم تره ).

  • به حداقل رسوندن حواس پرتی با مدیریت خودتون

اومدن SMS ، پیغام های لاین و وایبر و تلگرام و … میتونه باعث ایجاد حواس پرتی بشه، حواستون باشه که به حدی نشه که تمرکزتون در حین کار از بین بره !

مدیریت حواس پرتی ها :

مدیریت زمان

راه های مختلفی برای جلوگیری از جواس پرتی های وسط کار و انجام پروژه وجود داره که بعضی هاش قطعا کاربردیه ولی خب آسون نیستن! فرض کنید میخواید وزن کم کنید، میتونید تغذیه توی خونه نگه ندارید تا مجبور بشید چیزی نخورید، این همون سیاست، از دل برود هرآنکه از دیده برود، هست، غذا تو خونه نزارید تا شاید عادت کنید  البته این در صورتیه که نتونید مدیریتش بکنید مثل خود من :|.

من یک برنامه نویس هستم، یک بلاگ نویس هستم، مدیر یه گروه هستم  که در شبکه های اجتماعی ( مثل توییتر و فیس بوک و …  هم فعال هستم  و این یه امر طبیعیست! اما شاید فیس بوک و توییتر روی گوشی عامل اصلی حواس پرتی من باشه ، اگه در حین پروژه خیلی از این شبکه های اجتماعی استفاده میکنید، بهتره هر چه سریعتر راهی برای مدیریت زمانش پیدا کنید، تا مشکلی برای پروژه و زمانتون پیش نیاد!

 

یک نقل قول از کسی که حواس پرتیش رو  به روش جالبی مدیریت کرده :

بزرگترین عامل حواس پرتی من، گوشیمه، در حال انجام یه پروژه بزرگ هستم ، تلفن رو از جیبم در اوردم، خاموش کردم  و گذاشتمش کنار،بطرز شگفت انگیزی پروژم در حال جلو رفتنه !!!

خواب مناسب

زود خوابیدن برای برنامه نویسا، معمولا بی معنیه و یا اینکه میشه گفت حداکثر برنامه نویسا شبا دیر میخوابن و زودم از خواب بیدار میشن،اصن برنامه نویسا معمولا بر این عقیده ان که تا خواب به اوج خودش نرسه، سراغ خواب نرند! آمار نشون میده که فقط ۱۰ درصد افراد خواب مناسبی دارند و مابقی کمتر از ۷ الی هشت ساعت می خوابند. حتما شنیده اید که میگن برنامه نویسا مثل جغد میمونن، دقیقا مشابه همین موضوعه، اما در کل کار درستی نیست و البته کار راحتی هم نیست که شب زود خوابید! در خیلی از موارد هم دچار آسیبی خواهید شد مثل تصویر زیر :

خستگی در حین کار | مشکل برخی برنامه نویس ها

 مغر و ذهن ما نیاز به استراحت و آرامش داره، اما حیف که کمتر به فکر استراحت دادن هستیم، مثل خود من که دیر خوابیدن معضلی شده برام!

به دلیل طولانی شدن این نوشته، مبحث رو دو قسمت میکنم و هفته آینده قسمت دومش رو توی یه پست جدید قرار میدم.

نتیجه گیری قسمت اول :

این مقاله با این مه یه سری راهکارها برای مدیریت زمان و جلوگیری از حواس پرتی ها، ارائه داده، اما بازهم یک مقاله آموزشی نیست، بیشتر هدف این نوشته اینه که به شما یادآوری کنه تا با کارهای شاید بی مورد زمان و انرژی خودتون رو هدر ندهید.

مرسی از اینکه وقت با ارزشتون رو گذاشتید و این مطلب رو خوندید، امیدوارم بدردتون خورده باشه.

 

رد ادعا:

  • این نوشته بیشتر ترجمه مفهومی یک مقاله SmashingMagazine بوده و من تنها آنرا بازنشر کرده ام.
  • توی این متن، بیشتراز واژه برنامه نویس به عنوان مخاطب مورد نظر استفاده کردم که یک اصطاح کلی است و میتونه این فرد یک مدیر، یک طراح و کلا فردی باشد که شغلش در همین حوزه هست.

دیگر نوشته های مرتبط با این دسته بندی