وبلاگی نو، شروعی نو

مدت زیادی بود که میخواستم  یک وبلاگ شخصی راه بندازم ولی متاسفانه به دلیل وقت کم و پروژه های طولانی، زمان کافی برای اجراشو نداشتم، اما بالاخره هفته قبل، زمان راه داد و منم اون رو غنمیت دونستم و بلاگم رو طراحی کردم و سعی کردم در پیاده سازی علاوه  بر ساده بودن آن ، از لحاظ کاربرد پذیزی نیز مناسب باشد.

newblog

در طراحی این وبلاگ سعی کرده ام با توجه با تجربه هایی که در طی چند سال  فعالیت نویسندگی و سردبیری در وب سایت های مختلف به دست اوردم ، موارد مختلفی را مورد تحقیق و بررسی انجام دادم و سعی کردم که تمام موارد مربوط به یک وبلاگ مناسب را رعایت کنم که نه اجرای اضافی در وجود داشه باشد که برای خوانندگان وبلاگ چندان مورد استفاده نباشد و یا اینکه  اجزایی را حذف کنم که وجود آن الزامیست.
در طراحی این وبلاگ از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کردم و برای استایل دهی آن در ابتدا قصد استفاده از SASS رو داشتم که به دلیل حجم پایین استایل وبلاگ از آن صرف نظر کردم و قالب را به صورت معمول استایل کردم.

شیوه طراحی وبلاگ جدیدم:

من با وجود اینکه بر نظر خیلی از افراد طراحی تخت (Flat Design ) مرده است، همچنان این نوع طراحی را میپسندم و بعد از مشورتی که دوستانم  انجام دادم، تصمیم گرفتم که همین نوع شیوه طراحی را برای وبلاگم پیاده سازی کنم. طراحی flat، از نظر من شیوه ای طراحی ست که می تواند هر جا استفاده شود و زیبایی بصری خود را به رخ همگان بکشد حتی در گوشی های موبایل. همچنین در طراحی این وبلاگ از حالت طراحی مینیمال Minimal استفاده کرده ام ( حذف اجزاهای ها اضافی در صفحه ) تا خوانندگان فوکوس بیشتر روی متون و محتوای وبلاگ داشته باشند.

انتخاب فونت:

در ابتدا قصد داشتم برای  متون  وبلاگ،  از فونت میترا و برای عناوین از میترا بولد استفاده کنم، که سرانجام پس از دیدن دیگر فونت های مناسب وب که از لحاظ خوانایی هم مشکلی ندارند، به فونت ایران مسلم ابراهیمی  برخوردم و این فونت رو به عنوان فونت اصلی بلاگ پسندیدم.

طراحی واکنش گرا

قالب وبلاگ  نیز به صورت کاملا Responsive طراحی شده است و دوستانی  که با تبلت و یا  اسمارت فون های  خود وارد بلاگ شوند می تواند در بهترین حالت نمایش ممکن ، وب سایت و وبلاگ را مشاهده نمایند. در ضمن  برای جلوگیری از نامتناسب بودن سایز فونت ها در اسمارت فون ها سعی کرده ام شیوه نامه مناسبی را برای آنها در نظر بگیرم تا تایپوگرافی وبلاگ در سایز های کوچک نیز دچار ناخوانایی نشود.
امیدوارم از دیدن این بلاگ هیچ وقت خسته نشوید 🙂

دیگر نوشته های مرتبط با این دسته بندی