خود را به چالش یادگیری دعوت کنید

بهترین راه پیشرفت و اثبات دانش فنی و علمی هر توسعه دهنده ای، یادگیری مسائل روز و تکنولوزی های جدیده، کاری اگه فراموش بشه باعث تقریبا نابودی فرد میشه، یا اگر فرد در یه بازه زمانی چیز جدیدی از حوزه کاری خودش یاد نگیره قطعا توی روحیه اون تاثیر میذاره و بازدهی کاریش پایین خواهد اومد، برای جلوگیری از این مشکل و پیدا کردن راه پیشرفت بهترین کار،  یادگیری و به چالش کشیدن خودمونه که بتونیم چیزهای جدیدی رو یاد بگیریم، مطالعه کنیم، و به صورت عملی از اون استفاده کنیم چرا که تنها مطالعه در باب موضوعی کار امد نخواهد بود. می شود یک برنامه ریزی کوتاه مدت برای خود داشت که در هر دوره زمانی یک موضوع را یاد گرفت، بررسی کرد و یه پروژه عملیاتی با اون انجام داد، این فرایند بهترین راهکار برای یادگیری عملیاتی یک تکنولوژی جدیده، کاری که خودم همیشه برای یادگیری مسائل جدید انجام میدم و گه گاه شده اون پروژه رو برای مشتری پیاده کرده باشم، اینکار باعث میشه هر جوری شده کار رو به بهترین شکل ممکن پیاده کنید.

learn-new-things

برای یادگیری یه تکنولوژی جدید و به سطح خوب رسیدن در اون باید هزینه زمانی کرد، تایمی رو شاید یک روز شاید هم چند هفته باید زمان بذارید تا به اون موضوع مسلط بشید تا بتونید پروژه هاتون رو با اونها انجام بدید، من همیشه یه شعاری رو برای خودم دارم و همیشه اون رو به کاراموزایی که دارم میگم که اون ها همون کار رو بکنن، نظر من اینه که برای یادگیری یک مبحثی باید وارد  قلب اون موضوع شد و یک بار برای همیشه اون مبحث رو یاد گرفت، میخواد تکنولوژی باشه، فریم ورک باشه و حتی درسی مثل ریاضی!

به عبارتی دیگه قورباغه رو اول کار قورت بدید،  از یادگیری مباحث جدید هر چند پیچیده نترسید و شروع به کار کنید، شروع اینکار میتونه فیلم آموزشی توی یوتیوب باشه، خوندن چارچوب اصلی مباحث باشه، من خودم برای یادگیری فریم ورکی مثل Angular از مثال و چند ویدئوی معرفی انگیولار شروع کردم و تونستم چنتا پروژه کوچیک و بزرگ باهاش انجام بدم تا بتونم خوب سر از کارش در بیارم. البته باید بگم که هر کسی یک شیوه یادگیری برای خود داره و بهترین راه برای یادگیری اینه که این شیوه یادگیری  گرفتن خودش رو پیدا کنه تا بتونه سرعت یادگیریش رو افزایش بده.

فقط باید بگم که دنیای برنامه نویسی و طراحی یکمی ظالمه چون اگر در یک مدتی ثابت بمونید و مباحث جدیدی رو یاد نگیرید، یهو میبیند که تیتر استخدامی شرکت های بزرگ به تکنولوزی هایی تبدیل شده که شما اونها رو بلد نیستید. راز موفقیت پیشرفت صبور بودن و با آرامش بودنه، اینه که در صورت گیر کردن در یک بخش خسته و نا امید نشید و به راهتون ادامه بدید، گذشتن ازبخش سخت ماجرا مهمترین بخش زندگی شما خواهد شد. به طور مثال اگه تا حالا از foundation استفاده نکردید،  برای اولین پروژه ای به دستتون میرسه از اون برای layout وب سایتتون استفاده کنید.

اما برنامه خود من چگونه است

من برای خودم برنامه های کوتاه مدتی رو پیاده کردم که باید در مدت زمان تعیین شده  بهشون برسم که در اولویت اونها NodeJS و Backbone.JS هستند. شغل اصلی من FRONT-END DEVELOPER هست که قبلا در مورد این شغل اینجا نوشتم و کار اصلی من کار کردن با زبان Javascript ، SASS و پیاده سازی چارچوب وب سایت است.

من برنامه ریزی کوتاه مدت خودم رو بر اساس یک ویدئو در یوتیوب با اکانت LearnCode.academy پیاده کردم و بر اساس اون جلو میرم و گفتم این رو توی بلاگ هم بنویسم تا کسایی که با من همکار هستند هم اون رو ببین و شاید به دردشون بخوره.

front-edn-dev

طبق برنامه ریزی خودم در هر دوره یکی از مباحث عکس بالا رو به صورت شاید پروژه آخر هفته ای یاد بگیرم چون تو دفتر کارم اینقد سرم شلوع هست که ممکن است به یادگیری مباحث خیلی بزرگ نرسم و باید زمانی رو خالی کنم تا از غافله توسعه دهنده ها جا نمونم 🙂 میتونید چارت کامل این عکس رو در سایز بزرگ که در دو بخش front و back-end هست رو اینجا ببینید.

اگر قرار است دو تا قورباغه را بخوری اول آن یکی را که زشت تر است بخور و اگر باید قورباغه زنده‌ای را بخوری هیچ فایده‌ای ندارد که مدت زیادی بنشینی و به آن نگاه کنی.

در آخر باید بگم که اگر شما هم در توییتر فعال هستید، از توییتر فقط به عنوان یک شبکه اجتماعی که اجازه نوشتن متن در ۱۴۰ کاراکتر را به شما می دهد استفاده نکنید، توی توییتر توسعه دهنده ها و دوستان بسیار خوبی هستند که شما می تونید از اونها چیزهای خیلی خوب و تجربه های  بسیار عالی یاد بگیرید، یکی دیگر از روش های یادگیری، یادگرفتن از دیگران است.

راسی خیلی خوشحالم میشم دوستانی که دارم با من تو این چالش شرکت کنند و با هم چیزهای جدید یاد بگیریم 🙂

 

مرسی از وقتی که گذاشتید.

دیگر نوشته های مرتبط با این دسته بندی