توسعه دهنده رابط کاربری دقیقا چه کسی است؟

توسعه دهنده رابط کاربری کیست؟

مدت زیادی بود که دوست داشتم یک مقاله در مورد شغل فعلی خودم بنویسم و دقیقا خودم را که به عنوان توسعه دهنده رابط کاربری معرفی کرده ام ، را نقد و بررسی کنم و  اینکه چه کاری را در عرصه وب وفرایند  تولید یک محصول تحت وب انجام می دهم را اعلام کنم. در این پست میخوام دانش های فنی که یک توسعه دهنده رابط کاربری باید بداند را  نقد و بررسی کنم و در ضمن بر اساس آگهی های استخدام های خارجی، دانش فنی که یک فرد باید داشته باشد تا به عنوان توسعه دهنده رابط کاربری استخدام شود را اعلام میکنم، و همچنین  بیان اینکه چه  دانش علمی و چه دانش عملی،  میتواند باعث پیشرفت روند کاری در این شغل شود.  لطفا با من همراه باشید و کمی وقت بگذارید این نوشته را بخونید.

گاهی اوقات روند پیشرفت یک پروژه میتونه توسط یک نفر و یا یک گروه انجام شه، اگر یک پروژه توسط  نفر، پیاده سازی و تولید شود ، فرد مورد نظر باید تمام مراحل یعنی طراحی اسکچ، طراحی گرافیک وب سایت، پیاده سازی گرافیک، و تست پروژه را خود به تنهایی انجام دهد، اما اگه پروژه به صورت گروهی انجام شه، هر فرد باید یکی از کارهای پروژه را بر عهده بگیرد، و میشه گفت که تمام اعضا با هم کاملا باید در ارتباط باشند.

یک توسعه دهنده رابط کاربری ( front-end developer ) باید در تمام مراحل پیشرفت پروژه حضور فعال داشته باشه، یعنی از زمان طراحی اسکچ وب سایت  تا زمان برنامه نویسی و تست نهایی  وب سایت.کار اصلی توسعه دهنده رابط کاربری زمانی آغاز می شه که طرح گرافیکی وب سایت پیاده سازی شده باشه. توسعه دهنده  رابط کاربری باید بر طبق طرح گرافیکی ، شمای اصلی وب سایت رو پیاده کنه و  ارتباط نزدیکی هم با گروه برنامه نویسی داشته باشه که مشکلی در بین دو گروه برنامه نویسی و رابط کاربری از لحاظ پیاده سازی به وجود نیاید.

توسعه دهنده رابط کاربری کیست؟

ارتباط توسعه دهنده رابط کاربری و برنامه نویس

بخش رابط کاربری و برنامه نویس باید کار همدیگه رو تا جایی که ممکنه ساده ترکنند. در قسمت زیر بخشی از کارهایی که یک توسعه دهنده رابط کاربری باید انجام دهد رو لیست میکنم :

 1. کد های  رابط کاربری گونه ای نوشته بشه که مشکلی در امر داینامیک شدن آنها وجود نداشته باشه.
 2. به برنامه نویس وب سایت در زمینه جاوا اسکریپت و مواردی که نیاز به ajax هست کمک شود
 3. مراحلی که در سمت کاربر باید اتفاق بیفند، مثلا ایجاد cookie ، ایجاد اجزای یک فرم مثل inputbox  که توسط کاربر باید تولید شود .
 4. و دیگر روندهایی که ممکن است برنامه نویس در سمت کاربر به آنها نیاز داشته باشد مثلا نمایش فرم ورد و ثبت نام به صورت modal و فراخوانی یا تولید اسلایدشو که باید توسط برنامه نویس، داینامیک شود.

کارهایی که یک توسعه دهنده رابط کاربری باید انجام دهد رو لیست میکنم :

 • آشنایی در حد نیمه حرفه ای در زمینه php و توسعه وب
 • مسلط به  html و اسکلت بندی ساختار وب سایت
 • مسلط به css و تکنولوژی های جدید آن
 • آشنایی حداقل نیمه حرفه ای با جاوا اسکریپت و آشنایی با کتابخانه های آن حداقل کتابخانه جی کوئری
 • آشنایی با استاندارد های مروگرهای معروف وب برای cross-browsing وب سایت در مرورگرهای مختلف
 • آشنا به تایپوگرافی و پیاده سازی درست متون برای مطالعه راحت کاربران و تمرکز بیشتر  بر روی محتوا
 • مسلط به طراحی Responsive برای اسمارت فون ها و تبلت ها در اندازه صفحه نمایش های  مختلف
 • آشنایی با اصول و پایه بهینه سازی وب سایت در موتورهای جستجو SEO

یک نمونه استخدام خارجی، شرکت ustwo studio

این شرکت طراحی و توسعه وب ، پیشنهاد داده که اگه علاوه بر مواردی که در قسمت با لا ذکر کردم ، موارد پایین رو هم بدونه،  یک امیتاز مثبت  برای اون فرد به حساب میاد که من بعضی از  اونها نام میبرم و برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید وارد این لینک بشید:

 • کار کردن با GIT
 • تجربه کافی در زمینه یکپارچه سازی سیستم با API ها
 • آشنایی با SASS و LESS
 • تجربه در زمینه NODE.JS و RUBY
 • تجربه در PHP
 • آشنایی با کتابخانه های جاوا اسکریت همانند ember.js , angularJS و …

نکته آخر:

حوزه وب ، یک دنیای گسترده است، که اگر وارد هر بخش آن شوید، خود اون بخش، کلی زیر بخش داره که ممکنه برای یاد گرفتن آنها و تبدیل شدن به یک آدم با تجربه در آن زمینه،  سال ها زمان ببره، منظور اصلیم از این حرف این بود که اگر شما میخواهید برنامه نویس شوید، از همان ابتدا برنامه نویسی رو شروع کنید، چون حوزه برنامه نویسی به قدری گسترده هست که به اندازه کافی در آن حوزه غرق خواهید شد:) و همینطور دیگر شغل ها مثل طراحی تجربه کاری و توسعه رابط کاربری

در آخر هم از مهریار سنندجی دوست عزیزم بابت ویرایش این نوشته تشکر میکنم.

پیروز و موفق باشید.

دیگر نوشته های مرتبط با این دسته بندی